e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domů » Rady a tipy » Časté otázky a odpovědi - FAQ

Časté otázky a odpovědi - FAQ

Jak se správně obléci do spacáku?

Žádná část těla nesmí zůstat bez oblečení. U letních spacáků vystačíte s teplými ponožkami a např. termoprádlem s dlouhými rukávy a nohavicemi. U zimního spaní jsou to navíc rukavice, teplé ponožky nebo ještě lépe bivakovací papuče či botičky, čepice, šála nebo kukla na obličej. Výborný je ledvinový pás. Vždy je třeba stáhnout kapuci a límec okolo krku, který odděluje vnitřní prostor spacáku od kapuce pro hlavu. Dýchat musíte ven, ne do spacáku.

Jak prát spacáky?

Návod na praní spacáku:

1. Pokud to není nutné, spacák zbytečně často neperte. Každé praní zkracuje jeho životnost. Mírně se zhorší "loft", tedy spacák mírně ztratí objem, slehne se. Zápach většinou stačí vyvětrat. Skvrny od bláta, trávy či biologického původu vyčistěte hadříkem a vodou, mýdlovou vodou nebo neagresivními čističi skvrn. Vážnější zašpinění např. od barvy, šmíru by se stejně nevypralo.

2. Pokud usoudíte, že spacák už je Vaším tělem celkově znečištěný, mastný a zapáchá, je skutečně vhodné spacák vyprat. Nejlépe je to v automatické pračce s velkým bubnem. Před vložením do pračky úplně rozepněte zip spacáku.

3. Použijte nejlépe speciální prací prostředek z outdoorového obchodu. Postačí i běžný tekutý či gelový prací prostředek. Vyhněte se však klasickému prášku. Ten nejde dokonale vymáchat, mohl by Vám ve spacáku zapáchat a vysrážel by se ve švech. Nepoužívejte aviváž, impregnaci ani prací prostředky, které aviváž nebo impregnaci obsahují.

4. Zvolte program pro praní přikrývek (duvet) nebo některý jemný program na vlnu apod. Teplotu nastavte na 30 až 40°C, rychlost odstředění na max. 600 otáček za minutu.

5. Po vyprání, vymáchání a odstředění sušte spacák na vodorovné ploše. Osvědčil se např. rozkládací sušák, který obvykle prodávají v hypermarketech. Na něm schne spacák zároveň z obou stran. V žádném případě nesušte spacák zavěšený přes šňůru nebo za oka určená k větrání suchého spacáku. Vlákna izolace by se v místě zavěšení mohla potrhat a u levnějších spacáků i sesypat a úplně zničit. U péřáku zase hrozí potrhání vnitřních přepážek komor z jemných tkanin. Nesušte na radiátoru ani u kamen, povrchové tkaniny a hlavně izolace mohou nenapravitelně degradovat.

6. Při běžné pokojové nebo venkovní teplotě vám spacák se syntetickou izolací do druhého dne uschne, stejně rychle nebo rychleji než ostatní oblečení např. z bavlny. Péřový spacák schne minimálně několik dní, je nutné ho několikrát denně obracet, ručně rozvolňovat chuchvalce peří a v průběhu schnutí pravidelně spacák protřepávat.

7. Pokud spacák do pračky nevejde nebo je tam tak nacpaný, že by se stejně nevypral, budete muset použít vanu. Nejprve spacák nechejte několik hodin namočený ve vodě s pracím prostředkem. Praní provádějte velmi opatrně, nejlépe opakovaným stlačováním a pouštěním spacáku, popř. celý spacák jemně mněte. Pokud je voda velmi špinavá, celý proces zopakujte s novou vodou a pracím prostředkem.

8. Vodu vypusťte a mačkáním ležícího spacáku z něj dostanete většinu nasáklé vody. Napusťte čistou vodu a máchání dělejte stejně, jako praní. Nikdy nezvedejte nasáklý spacák nebo ho neždímejte viz poškození izolace či komor kousek výše.

9. V případě potřeby také máchání opakujte. Poté ze spacáku opět vymačkejte většinu vody a odneste ho na sušák. Sušte spacák úplně rozepnutý, tak, jak jste ho i prali.

10. Sušička s programem na nejjemnější prádlo a velmi nízkou teplotu může celý proces sušení velmi urychlit. U péřáku pak po přidání několika tenisových míčků také peří v komorách rozmístit a krásně načechrat. Nebezpečí poškození izolace, komor i tkaniny je však velké a proto sušení v sušičce nedoporučuji.

 

Pro praní spacáku můžeme doporučit tento ověřený prací prostředek Atsko SPORT WASH.

            


Jak balit a skladovat spacáky?

Spacáky do obalů, ať už kompresních nebo klasických, nacpěte. Jako kapesník do kapsy. Nerolujte je, neskládejte je. Srolovaný nový spacák Vám do obalu možná vůbec nevejde a pokud ano, stlačíte izolaci mnohem více, než nacpáním. Každé stlačování izolaci zbytečně opotřebovává. A skládání je ještě horší. V místech přeložení je izolace extrémně stlačena a kromě toho, co platí pro rolování, se vám časem v místě přeložení může izolační rouno začít trhat.

Pokud potřebujete ještě zmenšit objem sbaleného spacáku kompresními řemeny, dělejte to opravdu jen na nezbytně nutnou dobu. Takto zkompresovaná izolace dostává zabrat mnohem víc, než když ve spacáku spíte. A když zkompresovaný spacák hodíte doma pod postel a zase po měsíci ho vyndáte, máte spacák opotřebovaný víc než kdyby jste v něm strávili 100 nocí.

Spacáky skladujte mimo obal tak, aby mohly zaujmout co největší objem. Někam je položte, zavěste nebo uložte do skladovacího obalu, který musí mít objem několikanásobně větší než přepravní obal. Pokud budou větrat, je to ještě lepší. U péřových spacáků je to nutnost. Do kompresního obalu nacpěte spacák až těsně před odchodem na akci a jakmile dorazíte na místo noclehu, spacák zase z obalu vyndejte. Dáte izolaci možnost "nafouknout" se a řádně izolovat. Péřový spacák před spaním i před každým uskladněním vždy pečlivě protřepávejte, jako to dělávaly babičky s péřovými polštáři a peřinami. Nejlépe to provedete tak, že spacák uchopíte v oblasti kapuce za okraje vlevo a vpravo a držte ho před sebou s rukama cca vodorovně tak, že spacák visí dolů. Ruce se spacákem několikrát prudce sevřete a rozevřete, peří se v příslušných komorách lépe rozmístí. A pokračujte o nějakých 10 až 20 cm dolů a pohyb zopakujte. Takto pokračujte po celé délce až po dno. Pak ho otočte dnem nahoru a celý postup opakujte v protisměru. Celá ta akce trvá tak 1 až 2 minuty a peří je tak, jak má být.

      

Co znamená, že spacáky jsou spojovací?

Spojením dvou spacáků pomocí pravého a levého zipu vznikne jeden velký spacák pro dva lidi. Jak se pozná spacák s pravým nebo levým zipem a který je ten správný pro praváka nebo leváka? Vleže ve spacáku na zádech máte po levé ruce levý zip nebo po pravé ruce pravý zip. Obecně je pro praváka myšlen zip levý a pro leváka zip pravý, ale záleží i na zvyku z předchozího spacáku nebo individuálním přání uživatele.

Dají se spojovat spacáky PRIMA Classic různých typů a délek?

Ano, úplně všechny spacáky PRIMA Classic délek 200 cm a 220 cm lze spojovat a nezáleží na typu a délce, pouze musí mít pravý a levý zip. Tedy bez problému spojíte např. expediční spacák Everest délky 220 cm s cyklospacákem Annapurna délky 200 atd.

Jak měřit délku spacáku?

Spacák je třeba před měřením natáhnout a v průběhu měření držet natažený. Tedy nejen napnout, pustit, změřit. Tím, jak je z obalu zmačkaný, má tendenci se samovolně zkrátit. Je třeba měřit zadní stranu spacáku a to od švu v nohou k hornímu švu v kapuci. Takto je naše délka myšlena a podmínky měření tak jsou vždy stejné. Tedy ať spacák visí měsíc na prodejně a vyvěsí se do plné délky nebo ho právě vyndáte zmuchlaný z obalu. A nakonec: spacák délky 200 cm doporučujeme do délky postavy 175 cm a spacák délky 220 cm do 195 cm. Tyto délky postavy jsou tedy tím pádem hraniční, nikoli ideální.